top of page
Szukaj

Joga - Asany odwrócone

Koncepcja wiparita karani, czyli w dosłownym przekładzie odwrócony proces, cechuje się charakterystyczną dla praktyki jogi wielowymiarowością i wykracza poza sama ideę ułożenia ciała do góry nogami. Pomaga zmieniać nabyte w przeszłości i utrwalone ograniczające nas wzorce zachowań oraz nawyki związane z funkcjonowaniem zarówno ciała jak i umysłu.

Właściwa praktyka wiparita karani wspomoże nas we wprowadzaniu zmian, transformacji, spojrzeniu na wiele rzeczy z innej perspektywy. Już w wymiarze fizycznym odwracając ciało do góry nogami, świat jawi nam się w zupełnie nowy sposób. A ponieważ ciało i umysł są ze soba mocno powiązane, od cielesnej pozycji odwróconej jawi się droga do głębszej przemiany na bardziej subtelnych poziomach. Gdy z kolei zmienią się nawyki, schematy w myśleniu i reagowaniu, przemieni się sposób postrzegania siebie, innych i świata, transformacji ulegnie wiele aspektów naszego życia.


Z praktykowaniem pozycji odwróconych łączą się też inne korzyści :

> ograniczaja tendencję do gromadzenia się krwi w nogach, czym pozytywnie wpływają na krążenie

> wzmacniają ukrwienie mózgu, serca i płuc, stymulują gruczoły

> zmniejszają zmęczenie.


Na szczególna uwagę w inwersji zasługuje jej znaczenie w procesie oczyszczania organizmu. Koncepcja wiparita karani jest jedną z dziesięciu mudr pieczęci, co w kontekście jogi oznacza zapieczętowanie określonych obszarów ciała, czyli działanie intensyfikujące usuwanie nieczystości. Według jogi i ayurwedy nieczystosci gromadzą się w obszarze podbrzusza, nad którym ma swoją siedzibę agni - ogień spalający nieczystosci, gdy tylko znajdą się one wystarczająco blisko płomieni. Zachowujac normalną, wyprostowaną pozycje ciała , siła grawitacji ściąga toksyny jak i sam brzuch oraz okoliczne organy w dół. Z czasem opadające organy zmieniają nie tylko swoje położenie w organizmie, ale i kształt. Zminiejsza się również ich wydajność. W pozycjach odwróconych, gdy nogi znajdują się powyżej głowy, sytuacja ulega odwróceniu. Przyciąganie ziemskie automatycznie ściąga odpadki w strone agni, w celu ich spalenia i przy pomocy prawidłowego oddychania i skutecznego usunięcia z organizmu.


Asany odwrócone odmładzają i regenerują ciało organiczne.

Wśród pozycji odwróconych wyróżniamy pełne pozycje odwrócone oraz półodwrócone.

Asany odwrócone to:


Salamba Sirsasana (stanie na głowie)

Salamba Sarvangasanie (świeca)


W klasycznej jodze w inwersjach chodzi o uniesienie serca ponad głowę. Nie zawsze więc trzeba stawać na rękach czy na głowie, aby zachowac koncepcję wiparita karani. Tutaj pojawiaja się między innymi asany takie jak Setu Bandha Sarvangasana.


Supta Konasana (Leżący kąt) Urdhva Padmasana (Odwrócony lotos) , Uttanasana, Ekapada uttana mayurasana, Dvipada pitham ( stół o dwóch nogach), Ardha Mukha Svanasana (pies z głową w dół).

Supta Konasana

Uttanasana


Dvipada PithamArdha Mukha Svanasana


Asan odwróconych nie wykonuje się w okresie menstruacji, przy problemach z szyją, ropnym zapaleniu ucha, odklejaniu siatkówki oka, bardzo wysokim ciśnieniu, skokach ciśnienia, wadzie wzroku powyżej 9. Praktyka jogi kobiet ciężarnych, w tym pozycji odwróconych, podlega odrębnym zasadom.

Ze względu na swój nietypowy charakter czasem wymagają od nas dużej determinacji i przełamania lęku, dzięki temu jednak uczą także odwagi, wzmacniają pewność siebie i aktywizują.

bottom of page