top of page
Szukaj

Joga - Asany siedzące

Pozycje siedzące są bardzo ciekawą grupą asan. Należą do podstaw jogi dla początkujących, ale zarazem stanowią klucz do zaawansowanych praktyk jogi, w tym pranayamy i medytacji.

Praktykowanie asan siedzących doskonale wpływa na ciało pod warunkiem starannego i uważnego ich wykonywania. Osoby początkujące często mają problem z siedzeniem z wyprostowanym kręgosłupem, ze względu na sztywność w biodrach i tyłach nóg, ograniczeniach w okolicy krzyżowej, stawach krzyżowo- biodrowych i pośladkach. Wskazane jest wcześniejsze przygotowanie do jednorazowej sesji, jak i vinyasa krama mogąca trwać nawet kilka tygodni czy miesięcy.


Bardzo często wymagają wcześniejszego przygotowania w pozycjach stojących. Aby wykonać je prawidłowo kręgosłup musi być mocno wyciągnięty do góry.


ZALETY:

> wzmacniają i stabilizują kręgosłup

> tonizują narządy jamy brzusznej i klatki piersiowej

> uelastyczniają nogi, biodra i mięśnie dna miednicy, szczególnie korzystne dla kobiet, zwiększają mobilności bioder, kolan, kostek i mięśni pachwiny

> uspokajają umysł i rozciągają komórki mięśnia sercowego, które używając więcej siły w czasie skurczu, usprawniają przepływ krwi do wszystkich części ciała.

> pomagają rozluźnić ciało, zmniejszają napięcie mięśni, pomagaja pozbyć się stresu, przynoszą spokój umysłu

> usprawniają krążenie krwi - ułatwiają dopływ krwi do mózgu co ma istotne znaczenie w praktyce medytacji.

> uwalniają napięcie przepony i gardła - oddychanie staje się łatwiejsze i głębsze

Gdy przestaniesz się poruszać, a twoje ciało będzie odprężone, możesz zacząć obserwować i w pełni doświadczyć swoją świadomość.


bottom of page