top of page
Szukaj

Jogiczny oddech Shitali remedium na upały!

Shitali jest jedną z uzdrawiających technik oddechowych o charakterze wystudzającym, odświeżającym i uspokajającym zarówno ciało jak i umysł oraz emocje. Zaledwie w kilka minut jej stosowania możemy obniżyć temperaturę w jamie ustnej, zaspokoić pragnienie i przywrócić stan harmonii. Wpływa ona również korzystnie na procesy trawienne, wchłanianie i przyswajanie składników odżywczych i odprowadzanie toksyn z organizmu. Co ciekawe pozwala na wyeliminowanie niekontrolowanych napadów łaknienia pojawiające się bez uczucia prawdziwego głodu, które mają swoje źródło w odczuwaniu tzw. głodu emocjonalnego.

Shitali jest pomocne w przypadku podwyższonego ciśnienia, uczucia gorąca lub goryczy w ustach i przełyku, podwyższonej temperatury ciała, infekcji lub gdy pieką oczy. Wzmacnia odporność, relaksuje, odświeża umysł i poprawia przepływ energii w ciele.


Wykonanie

Polecam Ci przyjęcie pozycji siedzącej na piętach, tak aby kręgosłup pozostał prosty, ale możesz wykonac oddychanie techniką Shitali również w pozycji stojącej lub leżącej.

Język zwiń w kształt rurki, tak aby przodem można było wciągnąć powietrze. Alternatywą może być ułożenie języka między zębami w ten sposób, aby jego końcówka umieszczona była na tyle przednich górnych zębów, a po bokach powstała przestrzeń, przez którą wdycha się powietrze. Lub po prostu przybliż dolne i górne zęby do siebie i ułóż język tuż za nimi. Następnie wykonaj długi i spokojny wdech naśladujący dźwięk wydawany przez węża (z syczącym sss), unosząc lekko do góry klatkę piersiową. Tutaj powinno nastąpić otwarcie klatki piersiowej i delikatne uniesienie brody (uwaga, aby nie przechylać zbyt mocno głowy do tyłu). Po wdechu, z nabranym w płuca powietrzem poprowadź czubek języka na tył górnego podniebienia, a następnie podbródek skieruj nieco w dół i do siebie, po czym wykonaj spokojny wydech nosem.


WIEDZA I JEJ STOSOWANIE czyni nas wolnymi i niezależnymi. Dzięki prostemu w wykonaniu, a zarazem potężnemu wychładzającemu ODDECHOWI SHITALI upały możemy znosić łagodniej.

Mimo leczniczego charakteru tej techniki pranicznej i wielu zalet, tak jak każdym narzędziem, należy posługiwać się z umiarem i najpierw sprawdzić czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Jednym z nich jest na przykład niska temperatura powietrza i wychłodzenie ciała. Inaczej zastosujemy Shitali w klimacie gorącym, a inaczej w chłodnym. Zanim zaczniesz regularnie stosować technikę Shitali lepiej zasięgnąć opinii doświadczonego nauczyciela jogi.bottom of page